Labs putnu gads

2010. gads bija labs ar to, ka, salīdzinājumā ar iepriekšējiem, viena gada laikā kopumā esmu novērojis visvairāk putnu sugu un pasugu: šis mans viena gada rekordcipars ir 245 putnu sugas un pasugas. Tiesa, „lielais ķeksis” – pirmo reizi novērota suga – tikai viens: platknābja pūslītis. Nekas, tas tikai nozīmē to, ka 2011. gadā būs lielākas iespējas redzēt kaut ko jaunu.

2010. gads bija labs arī ar to, ka gada sākumā saņēmu Latvijas Gredzenošanas centra atļauju patstāvīgi gredzenot putnus, jo pirms pāris gadiem atjēdzos, ka vēlos ne tikai vērot putnus, bet iesaistīties arī to gredzenošanā. Saku paldies saviem putnu gredzenošanas skolotājiem Aigaram Kalvānam un Oskaram Keišam, kā arī Latvijas Gredzenošanas centra vadītājam Jurim Kazubiernim.

2010. gads bija labs arīdzan ar to, ka nodibināju Latvijas Putnu fondu, lai putnu lietās darbotos tā, kā pašam un domubiedriem gribās, neatkarīgi no citiem. Latvijas Putnu fonds ne ar vienu nekonkurē, tas tikai vairo to ļaužu spēkus, kam rūp dabas aizsardzība. Te es saku paldies par atbalstu Latvijas Putnu fonda vēl diviem valdes locekļiem, maniem draugiem un cīņubiedriem – Ivaram Bredikam un Kārlim Milleram.

Tāpat turpināju reģistrēt putnus divās vietās – ko var “pieķeksēt” Pētersalā no dzīvesvietas balkona, un ko – nelielās pastaigās Andrejsalā. Tā nu pa nepilniem trim gadiem Pētersalas balkona sarakstā ir ielidojušas 66 putnu sugas, savukārt Andrejsalā – 87 putnu sugas. Ja neslinkošu pavasara migrācijas laikā un biežāk apmeklēšu Andrejsalu, tad ir cerības šai vietai jau līdz nākamās vasaras sākumam reģistrēt 100 sugas, bet, ja neizdosies, nekas – tad sanāks 2012. gadā.

Patiesi pārsteidza tas, ja ļaudīm sāk stāstīt par putniem, kā es to palaikam mēdzu darīt gan šai blogā, gan twitter.com un facebook.com, viņi paceļ acis augšā, ieklausās un, jā, pamana putnus, to daudzveidību. Un sāk vaicāt, kas bija tas, ko redzēju vai dzirdēju, ko tas un tas ēd, vai putni ēd sniegu un uzdot daudz, daudz citus visdažādākos jautājumus. Un man joprojām patīk atbildēt un stāstīt, jo putni jau ir vienmēr un visur. Tāpēc – ja Tev ir kāds jautājums par putniem, droši raksti vai zvani, centīšos atbildēt.

13 responses to “Labs putnu gads

 1. Veiksmi Tev un nākošgad vēl vairāk ”ķērienu”.Bet mums pārējiem neaizmirst par lidoņiem,kuri mums blakus un ja nevaram palīdzēt tad vismaz nekaitēt.

 2. Maija /Jaunpiebalga/

  Arī es vēlu veiksmi!Piekrītu Saulcerītei!Paldies,par atkal interesanto rakstu,sevišķi jau par bildēm.Fantastiski putniņi sevišķi pirmajā bildē.Tāds nav redzēts.Dižknābis gan varens!Pāris reizes ir bijis barotavās.Iepriekšējos gadus,barotavas ir apmeklējuši:ķeģi,mazais dzenis,lielais dzenis,kaņepīši,dzilnīši,sīļi,dižknābji,ķivuļi,žubītes,nemaz nerunājot ,par dažāda veida zīlītēm,zvirbuļiem.Viņi jau pastāvīgi barotavu apmeklētāji.Biju sajūsmā par ķeģiem.

  • Paldies un veiksmi un daudz putnu arī Tev! Tad jau Tev jātaisa barotavas putnu saraksts, piefiksējot, cik sugas pa visām ziemām apmeklējušas Tavu barotavu. Varētu sanākt smuks un iespaidīgs sarakstiņš. Tas baltais putniņš ir garastīte, parasta suga Latvijā, tiesa, tos redz mazāk, nekā zīlītes.

 3. Atliek tikai pievienoties laba vēlējumiem.Lai ražens putnu gads arī nākamais!

  Garastītes patiesi ir ļoti simpātiski putniņi,tikai žēl,ka viņus neizdodas tā ilgstošāk pavērot.Cik pēkšņi uzrodas,tik pat ātri ir prom,parasti tādā izklaidus barā.Vienreiz gan man radās iespaids,ka garastīte ir ziņkārīga,jo viena pienāca pa zaru man klāt līdz apm.1,5 – 2m.
  Nez kāpēc vasarā viņas redzamas reti,vairāk pavasarī un rudenī.

 4. Maija /Jaunpiebalga/

  Jā,es vēl nepieminēju pelēko dzilnu.Viņa atlido paēst viena pati,katru ziemu.Man patīk noskatīties,kā dzilna aizlido,ir nu gan ātrumiņš!
  Arī es novēlu,izturības un spēka pilnu,veselīgu Jauno gadu visai Jūsu ģimenītei!

 5. Maija /Jaunpiebalga/

  Šodien,kad sākās Saules aptumsums/pie mums ļoti labi varēja redzēt/,putni apklusa ,momentā.Kaut kā baisi..

 6. Kas tas par puntu augšējā att.? šodien tādi četri viesojās mūsu pagalmā.Nekur nevar atrast informāciju.

 7. Paldies! 🙂

 8. kas ir šie divi putni šīs lapas augšpusē

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s