Trīs dienas kājām gar jūru no Duntes līdz Ainažiem pirms 24 gadiem

Reiz senos laikos – pirms 24 gadiem 1994. gada jūlijā, īsi pēc tam, kad no Pārlielupes cietuma izbēga 89 ieslodzītie, es un divi mani tālaika draugi devāmies trīs dienu pārgājienā gar jūru no Duntes uz Ainažiem – maršruta kopgarums kopā bija kādi 60 kilometri. Kāpēc gājām? Pirmkārt, gribējām apskatīt šo visnotaļ interesanto jūrmalas posmu, otrkārt, tāpat nebija īpaši daudz, ko darīt. Man vispār tā bija dzīves pēdējā bezrūpīgā vasara, jo gada beigās, vecāku mudināts, biju spiests sākt pastāvīgi strādāt.

Ekipējumā šajā pārgājienā man bija neērta mugursoma un divi pledi nakšņošanai – vienu ko paklāt apakšā, otrs – lai apsegtos. Bija līdzi arī telts viena uz trijiem. Proviants bija siltas šprotes, silts jogurts, silta maize un silta limonāde, no kā mums visu ceļu slāpa.

Svarīgākās lietas manā ekipējumā šajā pārgājienā bija divas – fotoaparāts un kartes. Karšu lietas man ļoti iepatikās jau dziļā bērnībā, kad 5. klasē pieteicos tūrisma pulciņā, kur man iemācīja orientēties pēc kartēm, lasīt karšu leģendas, noteikt azimutus un tamlīdzīgi.

Te varētu vaicāt – kāda velna pēc vajadzīga karte, ejot gar jūru, kur ūdens līnija ir vislabākais orientieris? Da tāpēc, ka mūsu mērķis nebija vienkārši kā suņiem joņot gar jūru, bet apskatīt visus interesantos un vērtīgos ģeoloģiskos un dabas objektus šajā jūrmalas posmā – zemesragus, akmeņu klājienus, upju un strautu grīvas, lielos akmeņus, iesāļūdens lagūnas, randu pļavas utt. Es pat veicu priekšizpēti, izkonspektējot 1985. gadā izdoto “A.Plauža brošūru “Vidzemes jūrmala”. Un interesantākās vietas iemarķēju savās maršruta kartēs.

Kartes šajā pārgājienā man bija divas – 1993. gadā izdotā Limbažu rajona karte un nesen atslepenotās PSRS ģenerālštāba kartes, kurām bija laba detalizācija un kuru nopirku tā laika “Zinātniskajā grāmatnīcā” Brīvības un Stabu ielas krustojumā. Lai pārgājiena laikā kartes no biežas locīšanas nesāktu plīst, kā tas bieži gadās, ar caurspīdīgo līmlenti nolaminēju visas karšu locījuma vietas un arī apmales. Šis priekšdarbs kalpoja godam un kartes varētu droši izmantot vēl tagad.

Daudzus gadus par šīm kartēm biju aizmirsis, tāpat kā par foto negatīviem (par ko stāsts būs mazliet vēlāk). Kad tās 2018. gada sākumā atradu, biju pārsteigts, ka uz vienas no kartēm tolaik esmu numurētā secībā sarakstījis visus interesantos ģeoloģiskos un dabas objektus. Taču tik netipiski sīkā rokrakstā, ka tur rakstīto mūsdienās vairs nevaru izlasīt pat ar brillēm un nākas ņemt talkā vairojamo lēcu. Otrā kartē attiecīgi šie visi objekti bija atzīmēti ar numurētiem  punktiem. Vēl arī kartē biju salicis kilometrāžas atzīmes.

Uz vienas no kartēm  atradu uz tās malas uzrakstītus divus autobusu atiešanas laikus no Zvejniekciema pasta pieturas – ‘duntietis’ 6:55 un ‘tūjenieks’ 10:15. Iepriekšējā vakarā pārgājiena sākumu atzīmējām, tāpēc vēlais ‘tūjenieks’ bija  atlternatīva, ja gadījumā aizguļamies. Bet mēs godam pamodāmies pirms sešiem, aizgājām uz busu un pulksten 7:30 mūsu pārgājiens Duntē varēja sākties.

Tā nu mēs trijatā lēnā garā trīs dienās šo interesanto maršrutu nosoļojām. Tā bija ļoti silta vasara, dienas vidū bija karstums, tāpēc pārsvarā gājām no agra rīta līdz priekšpusdienai un pēcāk no pēcpusdienas līdz vakaram. Karstajā pusdienlaikā tupējām liedagā vai kaut kur ēnā, peldējāmies un viens otru apsmējām. Pārgājiena laikā jūrā bija spēcīgi vējatplūdi, līdz ar to bija ērtā iešana pa liedagu, izņemot akmeņu klājienus, vai sērēm un brišanas lagūnu/niedrāju gabalos bija maz.

Šis bija laikaposms manā jaunībā, kad daudz fotografēju, līdz ar to sanāca nedaudz dokumentēt garu posmu Rīgas līča austrumu piekrastē jeb Vidzemes jūrmalā. Tolaik pats arī tīstīju filmas un kopēju bildes. Spriežot pēc pūkām, pirkstu nospiedumiem, skrāpējumiem un citiem mēsliem uz fotofilmām, nekāds rūpīgais nebiju. Pārgājiena laikā izfotografēju vēl PSRS laikos ražotas 8 “Svema” melnbaltās 36 kadru fotofilmas, kuras nopirku ar jau beigušos derīguma termiņu.

Fotoaparāts man bija Krievijā ražotais “Zenit”, ko nopirku foto veikalā Marijas ielā par 25 latiem, kas bija mana mēnešalga rūpnīcas naktssarga amatā. Šim jaunajam fotoaparātam jau no sākuma nestrādāja slēdzis – veikalā man to negribīgi nomainīja pret jaunu. Taču jaunajam, kā vēlāk atklājās,  visai labi nestrādāja kaut kas cits, līdz ar to uz daudziem kadriem vienā malā ir pārgaismota josla. Ar tādu daiktu tad nu es fotografēju.

Kaut kad 2017. gadā vairākas reizes atcerējos, ka man ir čupa melnbalto negatīvu no deviņdesmito gadu vidus un vajadzētu tos beidzot ieskanēt. Protams, atcerējos pārgājienu un tieši ar šiem negatīviem arī sāku. Šobrīd nožēloju, ka tolaik precīzi pie negatīviem neatzīmēju, kuri kadri atbilst precīzām vietām dabā. Uz visu astoņu fotofilmu konvertiem ir vienāds uzraksts kā kaut kādai spartakiādei – “Vasara Dunte – Ainaži ’94”. Par laimi, tā kā labi pārzinu šo jūrmalas posmu, nebija problēmu visu salikt  pareizā secībā (šajā rakstā bildes nav liktas secīgi).

Boloties uz pārgājiena fotoattēliem, radās doma, ka vajadzētu šo pārgājienu atkārtot, fotografējot tieši tās pašas vietas, kuras ir 1994. gada negatīvos. Tā kā jūras piekrastē visi procesi (krasta erozija, uzskalošana, pārpūšana u.tml.) rit ļoti dinamiski, būtu interesanti salīdzināt, kā ir mainījusies Duntes – Ainažu jūras piekraste 24 gadu laikā.

Jāpatur šī doma prātā – varbūt tiešām kaut kā izkasīšos un vasarā vēlreiz nostaigāšu no Duntes līdz Ainažiem gar jūru. Labāk to, protams, būtu darīt, 2019. gada vasarā, jo tad apkārt būtu tieši 25 gadi. Laiks rādīs, kad ies, un vai vispār ies.

Visbeidzot – tolaik mani vēl neinteresēja putni, vienkārši patika daba, taču tieši šā pārgājiena laikā es pirmo reizi mūžā redzēju melno stārķi kaut kur starp Svētupes grīvu un Ainažiem, kas bija atlidojis no iekšzemes baroties jūras seklūdenī.

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s