Lidspēju vēl neieguvušiem putnu mazuļiem palīdzēs to vecāki

Ir vasara un putniem šķiļas mazuļi. Daļa no tiem ligzdas pamet faktiski uzreiz, daļa – pēc kāda laika. Gan man, gan citiem putneniekiem šajā laikā diezgan bieži zvana vai raksta ļaudis ar apmēram šādu jautājumu: „Atradu un „izglābu” putna mazuli, kas bija izkritis no ligzdas un nemācēja lidot. Ko man tagad darīt, kā to izbarot, kur turēt vai kur nodot?” Tāpēc nolēmu te pavisam īsi uzrakstīt, kā šādās situācijās rīkoties, kad ir atrasts lidspēju vēl neieguvis putna mazulis. Ļaudis tiešām vēlas putniem palīdzēt, tālab ir svarīgi zināt – kas ir darāms.

pilekoka

Būtiskākais un pavisam īsi: labākais, ko cilvēks var darīt, atrodot vēl nelidojošu putnēnu vai ligzdu, ir – neaiztikt putnu un no šīs vietas ātri iet prom. Tieši tā viņš būs atrastajiem putnu vai citu dzīvnieku mazuļiem palīdzējis vislabāk. Jo šie putnēni visbiežāk nav savu vecāku pamesti! Kaut kur tuvumā noteikti atrodas mazuļa vecāki, kas putnēnu turpinās barot gan līdz lidspējas iegūšanai, gan arī kādu laiku pēc tam (kā nu kurai sugai). Pie tam putnēni, kas pametuši ligzdu bez lidspējas, lidotprasmi apgūst pavisam īsā brīdī, lielākai daļai putnu sugu – dažās stundās vai dažās dienās. Tieši tāpēc no putnēna ir ātri jāiet prom, lai vecāki varētu to turpināt barot.

Paņemot lidspēju vēl neieguvušu putna mazuli, lai mēģinātu to izbarot, putnam un dabai tikai būs kaitēts. Tā nav „glābšana”, kā dažkārt ļaudis domā, šāda rīcība dabai tikai kaitē. Putnu mazuļi bieži vien pamet ligzdu, vēl nemācēdami lidot, bet tas netraucē tā vecākiem – abiem pieaugušajiem putniem, mazuli turpināt pieskatīt, barot un briesmu gadījumā tam padot signālu, lai paslēpjas, savukārt mazulim tas netraucē pilnvērtīgi attīstīties līdz lidošanas prasmju apgūšanai. Atrodot putna mazuli, nezinātājs nemanīs, bet kaut kur turpat koku/krūmu zaros, pļavas zālēs, niedrājā vai kādā citā biotopā būs putna vecāki, kam cilvēka klātbūtne, pie tam vēl tiešā mazuļa tuvumā, radīs nevajadzīgu stresu. Jāņem vērā, ka dažkārt, pienākot cilvēkam, putna mazulis un tā vecāki izdod trauksmes saucienus. Tas ligzdošanas laikā būs signāls plēsīgajiem dzīvniekiem (caunām, kaķiem, vārnām u.c.), ka kaut kur tuvumā ir viegli iegūstama barība. Tieši nereti pēc tam, kad cilvēks ir gājis pie ligzdas un putnu mazuļiem un pieaugušie putni satraukti lidinājušies virs ligzdas ar trauksmes saucieniem, plēsēji mazuļus ātri atrod un aprij. Plēsēji ātri iemanās saistīt cilvēka klātbūtni un attiecīgi satrauktu putnu klaigas ar viegli gūstamu barību.

Tas pats ir ar ligzdām – vislabāk ligzdas pasargāt, tās nemeklējot un pie tām neejot klāt. Ja ligzda tomēr nejauši uzieta, nevajag līst tai klāt, nevajag bakstīt ligzdu, putnēnus, olas, mazuļus vai pieaugušos putnus, nevajag tos fotografēt, bet gan ātri iet prom, ja rūp, lai perējums tiktu sekmīgi izvests. Te par šo tēmu vēl viens mans raksts.

44 responses to “Lidspēju vēl neieguvušiem putnu mazuļiem palīdzēs to vecāki

 1. Atpakaļ ziņojums: Neaiztiec putnu un ātri ej prom | Miks Latvis

 2. Labdien, ļoti vajag Jūsu padomu. Jau kādu nedēļu esmu pamanījusi zālē no ligzdas izkritušu vārnēnu. Protams viņam netuvojos un vienu dienu redzēju arī mammu. Un šorīt domāju ,ka viņš jau ….jo viņam uzbrukušas milijons mušas,bet pavērojot sapratu ka viņš vēl dzīvs, knapi bet dzīvs. Ko lai dara? palīdzēt, nepalīdzēt…un vispār tas ir iespējams izbarot un izaudzēt vārnu?

  • Sveiciens! Vislabāk atstāt visu tā, kā ir, un neiejaukties. No vienas puses – tas tikai cilvēkam var šķist, ka putns ir pusdzīvs, bet patiesībā tas var būt dzīvelīgs. Un parasti tā arī ir, it kā “pamestu” putnēnu tā vecāki baro un pieskata, kamēr tas iegūst lidspēju. No otras puses, protams, putnēns var būt slims, traumēts vai tml., taču arī šajā gadījumā nevajag iejaukties, jo ir tāda lieta kā dabiskā atlase, kas “izravē” visus slimos, traumētos u.tml. Un tas dabā ir ļoti gudri, jo tādējādi tiek dota iespēja vairoties un sugu turpināt stiprākajiem, veiklākajiem un izmanīgākajiem, savus labos gēnus pārnesot nākamajām paaudzēm. Galu galā putnēns var kļūt par vitāli svarīgu barības objektu kādiem citiem putnēniem. Tāpēc es rosinu vārnēnu neņemt, atstāt visu, kā ir un nejaukties dabiskajos procesos. Šo pašu vārnu populācijas interesēs ir visu vārgo un neritīgo “izravēšana” dabiskajā atlasē, lai izaugtu tikai tie putnēni, kam ir iedzimti labi gēni un kas varēs labāk pielāgoties ārējai videi un tās izmaiņām. Izbarot, protams, vārnēnu var, bet jums ir jāņem vērā, ka putns pie jums pieradīs. Un tad jūs to dzīsiet prom? Vārnas ir putnu ar ļoti augstu intelektu, tas nav kā sarkanrīklīte, ķauķis vai tml. putns, ko var izbarot, kamēr izaug, un tad palaist un tas aizlidos. Vārna jums pieķersies kā suns vai kaķis. Un jāņem vērā, ka savvaļā vārnas mūža ilgums vidēji ir 4-5 gadi, tātad nebrīvē šo laiku var droši dubultot. Ja ir vēl kādi jautājumi par putniem, droši rakstiet un vaicājiet, ja zināšu, atbildēšu.

 3. Jautājums Funtam:
  Tikko laikam pieļāvām lielu kļūdu- atnesām mājās putnēnu:( Izskatās, ka spārniņš traumēts. Sugu noteikt nemākam.Krustu šķērsu izmeklējām pa internetu, bet nevienā attēlā redzamais neizskatās pēc mūsu mazuļa- liekas tāda forma un izmērs kā pieaugušai bezdelīgai.Vienkrāsains, tumšāk un mazliet gaišāk brūns. Knābītis mazs, melns, nedaudz līks.
  Padzrdījām, iedevām maltās gaļas piciņu. Tagad sēž lielā kastē, sapakots vilnas šallē….esam sprukās,nezinām, ko darīt.
  Turpmāk būsim gudrāki, vairs putnēnus mājās netiepsim, bet…ko iesāk ar šo???

  • Jā, protams, tā bija kļūda – savākt putnu mazuli mājās, nevajag jaukties dabiskos procesos, dabai šāda “palīdzība” nav vajadzīga. Jo vecāki to, domājams, i pieskatīja, i baroja. Ja putnēns bija traumēts, tad dabiskā izlase to butu atsijāusi un tas kļūtu par vērtīgu kumosu kādam citam dzīvniekam vai tā mazuļiem. Ko tagad darīt – vai nu aiznest atpakaļ, kur to paņēmāt ar cerību, ka tā vecāki vēl ir kaut kur tur, vai arī turpinā barot, ar kukaiņiem un to kūniņām, kamēr putnēns izaug un iegūst lidspēju, ja vispār iegūs. Un turpmā nekad tā vairs nedarīt, jo tā nav nekāda glābšana, bet kaitniecība dabai.

 4. Vai varu Jums atsūtīt putnēna foto, lai pateiktu, kādas sugas pārstāvis viņš ir?

 5. Paldies par šo rakstu. Paspēju izlasīt padomu un nokonsultēt mammu, kura ieraudzījusi no ligzdas izkritušu vārnēnu – savādāk jau būtu somā iekšā.

 6. Sveicinati…! Atradam uz ielas bezdeligas vai curkstes mazuli….Atnesam majas un nezinam ko iesakt….Astat uz ielas negribejas,jo klutu par esmu kakim vai par mantinu kadam bernam….atpakal ligzda ielikt nevaram….Salasijam nedaudz slieku, paris musas un skudras …nevareju iebarot…padzeras nedaudz udeni no spricites….Pats nedaudz lidinas….Vislabak butu aiznest atpakal ,cerot,ka pats aizlidos lidz ligzdinai , bet baidos,ka nesanaks….noklus atpakal uz asfalta….Vai ir kadas izredzes izbarot putninu ?

  • Mēģināt jau var, bet izredzes nav lielas, jārēķinās, ka bezdelīgas un čurkstes savus mazuļus baro ar sīkiem gaisā noķertiem kukaiņiem. Pie tam visas līdzīgu ienas garumā. Var mēģimāt ar kaut ko aizstāt. Un jāatceras, ka mazajiem dziedātāputniem dabiskais atbirums pirmajā dzīves gadā ir diezgan liels, taču daba ir vieda un pati visu noregulē, pat pie augstā dabiskā atbiruma mazputnu populācijas turpina dzīvelīgi attīstīties un pastāvet.

 7. Labrit….putnin nav dzivotajs…..Varat manu komentaru nepievienot….

  • Tā diemžēl notiek, bet tas ir dabiski. Nolieciet to putniņu kaut kur zālē vai krūmos, tad tas neies zūdībā un kļūst par būtisku izdzīvošanas avotu kādiem citiem dzīvnieciņiem.

 8. Sveiki, šodien atradu mazu vārnulēnu, kas jau no rīta, līdz pat vakaram bļāva un viņa vecāki nekir nebija, jo uzbruka, gan kaķi, gan mans suns. tā nu viņš atrodas kastē, kopā ar zāli, smalkiem gaļas gabaliņiem. no pipetītes padzērās ūdeni, nav ievanots, nav arī vājš, koda pirkstos, bet tagad jau ļauj mīļoties. ko darīt tālāk?
  Arī man uz balkona ir baloža ligzda, bet patreiz mazais ir pamests, pirmā nakts kad vecāki nav atgriezušies, nesen izšķīlies, otrs vēl ir olā. neesam gājuši uz balkona,tāpēc arī jautāšu, ko darīt?

  • Sveiki! Nevajadzēja vārnēnu ņemt, gan jau ka turpat bija vecāki. Te mans raksts par šo tēmu: https://funtsmyblog.wordpress.com/2013/06/03/ja-gribam-palidzet-lidspeju-vel-neieguvusiem-putnu-mazuliem/ Var mēģināt vārnēnu šodien iznest turpat, kur atrasts vakar un paņemts, un ielikt kādā krūma biežņā uz zara vai uz kāda koka zara, varbūt tā vecāki vēl būs tuvumā, tad izbaros. Ja tomēr nolemjat barot, tad maksimāli jāizslēdz cilvēkkontakts, lai savvaļas putnu nepiejaucētu, iedot tikai paēst, padzert, aizvāc mēslus un viss, nekāda bužināšana, glaudīšana, runāšana. Un, tikko vārnēns iegūs lidspēju (tam jānotiek drīz), palaist atpakaļ savvaļā, gan viņš pratīs par sevi parūpēties. Ar baložiem tas pats – nevajag iet un traucēt uz balkona. Ja pieaugušie putni tomēr ligzdu pametuši… var jau provēt izbarot tos balodēnus. Bet dabai tas nav vajadzīgs, tas ir tā saucamais dabiskais atbirums (dabiskā mirstība), daudz olu aiziet bojā arī dabā neizperētas, daudz mazuļu vēl ligzdās aiziet bojā vai tos aprij kāds cits (plēsēju bērniem galu galā arī gribas ēst, piemēram, šis vārnēns varbūt būtu kļuvis par izdzīvošanas avotu kādiem vistu vanaga mazuļiem), arī pēc ligzdu pamešanas pirmajā dzīves gadā putniem ir visaugstākā dabiskā mirstība. Tas nav nekas slikts – absolūti dasisks procss, daba ir vieda, tai ir savi pašregulējoši mehānismi un neviena suga jaunuļu dabiskās mirstības rezulātā vēl nav iznīkusi.

 9. Ventilacijas šahta triis dienas kaut kas pīkst.. mazins putnins, balodeens. Ko lai tagad iesāk ar šādu mazu putnēnu.. ?! 😦

  • Pirmkārt, nekādā gadījumā pats nemēģiniet līst šahtā un glābt putnu, lai beigās nebūtu jāglābj arī Jūs.

   Var taču to pateikt mājas pārvaldniekam, varbūt viņš kaut ko var darīt. Var arī šādos gadījumos, ja bezpalīdzīgā stāvoklī ir dzīvnieks un tam tiek sagādātas mokas, zvanīt VUGD. Jebkurā gadījumā ja putnēns šahtā ir 3 dienas un vecāki to nebaro, visticamāk, nebūs vairs dzīvotājs.

 10. Anita. Tā, kas Āboliņa.

  Sveiks, Kaspar!
  Naktī no mājas kores nogāzās bezdelīgas ligzda ar trim putnēniem. Pamanīju tikai ap plkst. 9:30 no rīta. No trim cālēniem viens jau bija miris, divi knapi kustējās, ar piepūli virināja knābīšus un neizdvesa ne skaņu. Salasīju ātri ligzdas paliekas, ieliku plastmasas kāpostu spainītī, ieliku iekšā putnēnus un operatīvi pieurbu ligzdas vietā, kamēr visu nav pamanījusi mana medīga kaķene. Mēģināju putnēniem dot ūdeni un mazās mušiņas, bet neņēma. Mamma uz ligzdu nesteidzas, laikam vakarā varēs improvizēto ligzdu ņemt nost. Vai tomēr pagaidīt? Cik ilgi tādi novārguši mazuļi bez barības varētu izdzīvot?

  • Sveiciens! Visticamāk pieaugušās bezelīgas neatgriezīsies barot mazuļus. Dziedātājputnu mazuļi tiek baroti bieži visas dienas garumā, līdz ar to, ja tie kādu diennakti vai pāris dienas nebūs dabūjuši barību, tie ies bojā. Vajag palūkot vakarā pieliktajā spainīti, vai mazuļi vēl ir dzīvi. Nost ņemt, ja vairs nav dzīvi, par ko liecinās tas, ka putnēni ir sastinguši. Jebkurā gadījumā te vēl piebildīšu, ka dabā nekad neizdzīvo visi mazuļi, pretējā gadījumā dažos gados tiktu sasniegta pārapdzīvotībā, kā rezultātā sāktu trūkt barība ar visām izrietošajām sekām. Arī bezdelīgām, tāpāk kā visu citu sugu dzīvniekiem, nekad neizdzīvo visi mazuļi. Bet par to nav jāraizējas, daba ir vieda un tās rīcībā ir tādi lieliski instrumenti kā dabiskā atlase un populāciju pašregulācija, kas nodrošina, ka izdzīvo izmanīgākie, gudrākie, veiklākie un apkārtējās vides mainīgajiem apstākļiem labāk pielāgoties spējīgie putni.

 11. Anita. Tā, kas Āboliņa.

  Šovakar jūtos kā audžumamma. Pa dienu nomira otrs putnēns. Palicis pēdējais. Salīdzinoši ar rīta cēlienu – atžirdzis, atpūties. Čiepst nu jau balsī un ņipri pārvietojas pa spainīti. Tev bija taisnība – vecāki tā arī neuzradās. Ilgāk gaidīt nevarēju – baidos, aizietu arī otrs. Ar špricīti padzirdināju, iemānīju pat kāpuru un daļu naktstauriņa. Cerību, ka naktī vecāki kļūs apzinīgāki, man nav. Kāda tagad būtu pareiza rīcība, ja negribu atžirgušajam putnēnam ļaut nomirt? Ar ko un cik daudz barot?

  • Jadod siki kukaiņi vai jebkas cits līdzīgs smalki sakapāts, piemāram, slieku vai netreknas maltās gaļas visas dienas garumā mazās porcijās ik pēc neliela brīža. Jāaizvāc mēsli, jātur siltā telpā. Un pēc iespējas mazāk cilvēkkontakta, lai nepierod un, ja izaugs, kad iegūst lidspēju, aizlido atpakaļ savvaļā pie saviwm sugasbrāļiem.

 12. Anita. Tā, kas Āboliņa.

  Būs darīts! Ziņošu par rezultātu! 🙂

 13. Anita. Tā, kas Āboliņa.

  Sociālos tīklos pārrunājot pieredzi ar putnu izbarošanu un izlidināšanu, nonācu pie secinājuma, ka laikam būšu viena no salīdzinoši retajām, kurai mazo bezdelīdzēnu izdevās izauklēt. Divas nedēļas tas tika barots ar mušām, maksķernieku veikalā pirktiem kāpuriem un Rimi malto gaļu, līdz tam izauga skaistas lidspalvas un 29. jūlija pēcpusdienā, kārtējā lidošanas treniņa laikā (šūpināšanas uz rokas laikā) tas uzlidoja augstu gaisā un vairs neatgriezās. Ceru, ka viņš atradis, kam pieslieties un pavisam drīz dosies uz zemēm, kur ziemā ir vairāk saules. 🙂

  • Nu re, cik jauki. Apsveicu! Bezdelīgas ir sociāli augsti attīstīti putni, kas gan ligzdošanas, gan migrācijas, gan ziemošanas laikā turas kopā bariņos. Tā ka nav ne mazāko šaubu, ka Tava bezdelīga jau pēc dažām minūtēm ir pievienojusies citiem saviem sugas brāļiem. Tagad ir bezdelīgām ļoti labvēlīgs laiks – saulains, karsts, nav stipru vēju un nokrišņu, un gaiss ir pārpilns ar viņu barību – visdažādākajiem kukaiņiem. Jau pavisam drīz – augusta 3. dekādē – bezdelīgas sāks savu ceļu uz ziemotnēm Āfrikā. Bezdelīgu aizlidošana un caurceļošana Latvijā ilgs līdz septembra beigām.

 14. Labdien! Mums ir tada problema, ka dzivojam daudzdzivoklu maja, un kamer bijam aizbraukusi uz divam dienam atpusties, atbraucot konstatejam, ka pa ventilacijas sahtu ir iekritis balozu mazulis, kurs vel neprot lidot (virtuve ir remonts un sahta bija vala). Iznesam mazuli ara, bet ieraugot, ka varna pielidojusi klat, saka vinu knabat, neiztureja sirds, un atnesam mazo balodi uz majam, ielikam kastite, un tagad nezinam ko iesakt, isti pat nezinam ar ko barot. iesakiet ko darit!?

  • Ja balodēns joprojām ir pie jums ārpus ligzdas un to nav iespējams ievietot atpakaļ viņa šķilšanās ligzdā un šobrīd vēl ir dzīvs, ir 2 varinati: vai nu ielikt kādu citu baložu ligzdā, vai sazināties ar kādiem baložaudzētājiem vai vetārstiem.

 15. Nu ja, vins vel ir dzivs, ik pa laikam padzer udeni, bet edis isti laikam nav. Centisimies atrast balozu ligzdu, jo Rezekne nezinam kura veterinarklinika palidzetu mums.

 16. Labdien! Ļoti gribētos zināt vai vārnas vecāki var nogalināt savus varnenus un kādēļ? Mūsu pagalmā tiešām tas notika! Divas varnas pret vienu putnenu viņi ievainoja putnenam spārnu, man sirds neizturēja un es iejaucos, ziņu ka nevajadzēja iejaukties tā ir dabas balanss bet citādi nevarēju, paņemu uz mājām apstrādāju brūces ar ūdeņražu un palaidu putnenu tālāk no mājas. Pēc kāda laikā aizgāju paskatīties vietu kur palaidu, bet viņa nekur nav. Ļoti ceru ka jūs atbildesiet.

  • Labdien! Jūs pati ļoti precīzi sacījāt, ka nevajag iejaukties norisēs dabā. Bet reizēm nospēlē t.s. ‘cilvēciskais faktors’, kad mums gribas “glābt”. Kāpēc pieaugušās vārnas šajā gadījumā tā rīkojās, nezinu, vajadzētu redzēt konkrēto situāciju, varbūt tad taptu skaidrāks. Varbūt tas bija citu vārnu mazulis, tādā gadījumā varbūt citi vecāki vienkārši gribēja padzīt svešo, lai savējiem pietiktu vairāk barības. Jebkurā gadījumā gan jau ka to vārnēnu, ko apkopāt, vecāki atrada, ja nepalaidāt to tālu no atrašanas vietas. Katrā ziņā arī vistu vanagu vai citu plēsīgo dzīvnieku bērniem gribas ēst, ja, piemēram, vecāki Jūsu vārnēnu neatrada. Daba ir vieda. Redziet, pat ja nav lemts izdzīvot, šāds vārnēns nekur nepazūd, bet kļūst par izdzīvošanas avotu kādai citai dzīvai būtnei, piemēram, jau manis minētajiem vistu vanagu bērniem.

 17. Labdien!
  Mums laukos pie mājas durvīm uzradās mazs putniņš, iespējams, ka tā ir lakstīgala, cik skatos pēc krāsām, jo ir dzeltens knābītis iekšā un pats ir brūngans. Laikam kaimiņu suns bija izdzinis, palika žēl un paņēmu, jo bija bail, ka suns nenokož.
  Diemžēl tikai tagad izlasīju Jūsu rakstu, mazais jau nedēļu dzīvojas pie mums. Baroju, dzirdinu, sāk jau pamazām lidot.
  Viņš ir ļoti dzīvelīgs, kā grib ēst, uzreiz čivina un ver knābīti vaļā. Ēd pat ļoti bieži.
  Vēlējos uzzināt Jūsu viedokli, vai ir iespējams, ka viņš varēs izdzīvot pēc tam dabā viens pats? It kā negribas pēc tam vest uz Rīgu un turēt būrītī. Vēl būsim šeit pusotru nedēļu. Vai šajā laika periodā, ja ņem vērā to, ka viņš jau tagad pats sāk lidināties, ir kaut kāda varbūtība, ka viņš var palikt patstāvīgāks un veiksmīgi adaptēties dabā, jo pagaidām viņš pats neēd, tikai ver vaļā knābīti.

  Paldies par Jūsu laiku, ceru uz Jūsu atbildi.

  • Sveiciens! Jā, ir liela varbūtība, ka putnēns pats izdzīvos savvaļā. Galvenais – tikko sāk lidot, laidiet vaļā, viņš pats sev spēs atrast barību. Laist vaļā vajag kādā krūmainā vietā, kādā zarainā biežņā.

  • Kāda gan jēga viņam pašam ēst, ja Jūs viņu barojat. Arī dabā pēc ligzdu pamešanas sīko dziedātājputnu vecāki vēl kādas dienas mazos piebaro, bet tad pārtrauc un mazie paši instinktīvi sāk meklēt barību.

 18. Sveiki!!
  Ir paris jautajumi..tiesi par mazuliep(baložu)
  Menes atpakal ja ne divus menesu atpakal man uz balkona puku poda iemitinajas viens jauks paritis ar baloziem..un izdejaa divas olinas..ta kaa jau biju lasijusi paris rakstus par putniem it ipasi par mazuliem..tapec es viniem netrauceju un negaju klat…
  Tagad ir taa kad ir tikai viens paliels balodens jau varbut tris nedelas vecs jau sparni ir izveidojusies.. Nu siezgan paliels jau ir… Bet otra olina diemzel nav izšķilusies.
  Un abi vecaki arii nav redzeti..jau treso dienu esmu satraukusies kad sie tik nav pametusi un kad mazais balodens nomirs no bada..jo es szivoju 4stava vins pats isti nekustas no puku poda ara…abi lielie balozi arii nelido un nebaro vinu..ko man darit sini situācija gaidit?? Kad vins pats aizlidos??
  Butu jauki ja jūs varetu palidzet..ar atbildi

 19. Sveiki!!
  Ir paris jautajumi..tiesi par mazuliep(baložu)
  Menes atpakal ja ne divus menesu atpakal man uz balkona puku poda iemitinajas viens jauks paritis ar baloziem..un izdejaa divas olinas..ta kaa jau biju lasijusi paris rakstus par putniem it ipasi par mazuliem..tapec es viniem netrauceju un negaju klat…
  Tagad ir taa kad ir tikai viens paliels balodens jau varbut tris nedelas vecs jau sparni ir izveidojusies.. Nu siezgan paliels jau ir… Bet otra olina diemzel nav izšķilusies.
  Un abi vecaki arii nav redzeti..jau treso dienu esmu satraukusies kad sie tik nav pametusi un kad mazais balodens nomirs no bada..jo es szivoju 4stava vins pats isti nekustas no puku poda ara…abi lielie balozi arii nelido un nebaro vinu..ko man darit sini situācija gaidit?? Kad vins pats aizlidos??
  Butu jauki ja jūs varetu palidzet..ar atbildi

  • Sveiciens! Tas nav nekas traks, ja viena ola paliek neizperēta, tā gadās un tas ir normāli. ja vecāki 3 dienas jau nav bijuši, tad, domājams, vairs arī atpakaļ nenāks savu mazuli barot. Ja tas ir šķīlies pirms 3 nedēļām, tad drīz jau vajadzētu būt lidspējai. var mēģināt barot. Ar ko – par baložiem nezinu, iespējams, var novārīt vidēji cietus rīsus, sastampāt un provēt šādā balodēna vecumā iebarot tos, bet jābaro daudz reizes dienā pa mazām porcijām, tāpat jānoliek trauks ar ūdeni. Es iesaku sagūglēt un sazināties ar baložu audzētājiem, kas tur un audzē baložu šķirnes, viņi noteikti zinās, kas jābaro 3 nedēļas vecam baložu jaunulim līdz lidspējas iegūšanai un aizlidošanai.

 20. Mums radās problēma,uz ielas braucamās daļas atradās vārnēns,salijis un domāju izglābt,pabarot un palaist brīvībā,bet kad to izdarīt un vai tajā pašā vietā palaist vai aiznest uz parku?

  • Tā nebūs nekāda “glābšana”. Salijis putns nemirst, bet izžūst un veiksmīgi dzīvo tālāk. Aiznesiet un ielieciet kaut kur krūmu vai koku zaros tuvu atrašanas vietai, vārnēna vecāki par viņu parūpēsies paši.

 21. Labdien,
  Pagalmā nu jau ceturto nedēļo dzīvo vārnulēns. Vecāki par viņu rūpējas, mēs liekam mieru, cik tas iespējams. Mazais nelido, kaut izskatās, ka nekas nesāp. Cik ilgi pie mums tāds mājdzīvnieks uzturēsies? Vai nekad nelidos?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s