Dzīvnieku fotografēšanas automātiskā kamera

Esmu ticis pie lieliska rīka norišu dabā fiksēšanai, dokumentēšanai un pētīšanai, proti, automātiskās foto/video kameras “Moultrie D-60”. Kamerai ir infrasarkanais kustības sensors – kamera reaģē uz siltasiņu dzīvnieku kustību un automātiski fotografē. Kamera ir meteodroša un uzstādāma ārā dabā. Nebija laika šajās brīvdienās braukt kaut kur ārā uz ilgāku laiku, tomēr nenocietos un šodien aizbizojām uz parku, lai kameru mazliet izmēģinātu āra apstākļos kaut vai meža pīļu vidū.

My beautiful picture

Šāda kamera dod iespēju tikt pie vērtīga dokumentālā materiāla par dažādām norisēm dabā, cilvēkam faktiski neiejaucoties un netraucējot dzīvniekus – kamerā jāiestāda vajadzīgie darba parametri, jāuzstāda dabā un jādodas prom. Kamera strādā tad, kad ‘redzes laukā’ tās priekšā līdz 15 metru attālumam parādās un kustās kāds siltasiņu zīdītājdzīvnieks, vienalga, vai tas būtu kāds putns, stirna vai kas cits. Īsāk sakot, kameras sensors uztver siltuma izstarotāja kustību un automātika aktivizē fotografēšanu vai filmēšanu. Iespējams pieslēgt 3 ātros viens-pēc-otra kadrus, kad kāds dzīvnieks ir nonācis kameras redzes laukā. Kamerai var iestatīt bildēšanas intensitātes režīmu, piemēram, ka tā neveic fotografēšanu biežāk kā pēc 1, 5, 10 vai 60 minūtēm.

My beautiful picture

Katra kadra apakšējā joslā tiek fiksēts tā fotografēšanas laiks līdz minūtes precizitātei, kā arī mēness fāze, kas ir svarīgi, ja tiek pētīti kādi dzīvnieku uzvedības vai t.ml. jautājumi. Citiem modeļiem papildus var tikt fiksēta arī gaisa temperatūra, atmosfēras spiediens un vēl citi parametri. Kompletā kamerai ir divas elastīgas siksnas tās piestiprināšanai pie koka. Dabā kokā uzstādīta kamera izskatās šādi:

cam2

Kameru, protams, var likt uz zemes, celma, pakārt zarā, galvenais ir to stingri nostiprināt, lai tā neapgāžas.

cam1

Baterijas kameru darbības režīmā var noturēt līdz 90 dienām (tas atkarīgs no iestādītā fotografēšanas režīma), ar 4GB karti pie maksimālas attēla kvalitātes var sabildēt 4400 kadru. Ja ir vēlme tādu kameru iegādāties, jāmeklē interneta veikalos ārvalstīs, jo Latvijā tām var būt vairākkārtējs uzcenojums. Pie tam kameru modeļi ir visdažādākie un tos var nopirkt atbilstoši savām interesēm un iespējām.

My beautiful picture

Pēc pirmajiem izmēģinājmiem dažas atziņas: gan šai kamerai, gan citiem modeļiem nav LCD displeja (iespējams, kādiem modeļiem ir), līdz ar to uz vietas dabā nav iespējams palūkot, kādi attēli ir nofotgrafēti (protams, ja ir līdzi kompis, to var pieslēgt un attēlus lejuplādēt). Par to, ka fotogrāfijas ir iegūtas, liecina nofotografēto kadru un brīvās vietas atmiņas kartē cipari kameras displejā. No vienas puses, tas protams, ir neērti, no otras, tikai mājās pie datora būs iespējams uzzināt, ko, kurā brīdī un kādā rakursā kamera ir nobildējusi, sagādājot ne vienu vien pārsteiguma brīdi.

Otra, gana būtiska lieta – fotografēšana norit bez jebkādas skaņas, nav nekādi klikšķi vai pīkstieni, kas ir ļoti svarīgi, fotografējot dzīvniekus to dabiskajā vidē.

My beautiful picture

Kāda nebūšana, ko pamanīju, kameru izmēģinot un tas norādīts arī kamerai pievienotajā aprakstā – tās pašas enerģijas taupīšanas nolūkā kamera arī darba laikā ir ‘snauda’ stāvoklī. Kad dzīvieks ienāk tās ‘redzes laukā’, tā nenostrādā nekavējoties, bet ar nelielu laika aizturi. Tāpēc, ja dzīvnieks būs straujā kustībā, kamera var nostrādāt jau tajā brīdī, kad dzīvnieks ir ārpus tās ‘redzes lauka’.

My beautiful picture

Apskatot pirmos iegūtos attēlus, ir skaidrs, ka tiem nav augsta poligrāfiskā kvalitāte. Bet fotografēt dabas mākslas foto nav šās kameras uzdevums. Tās vienīgais uzdevums ir dokumentēt. Un to šī kamera arī dara. Ceru, ka ar to izdosies iegūt daudz interesantu un vērtīgu kadru, ko tad šajā blogā un arī savā Twitter.com profilā publicēšu turpmāk.

Visbeidzot, un tas ir pats galvenais – pirmajā vietā vienmēr ir dzīvnieku labklājība, miers un drošība! Tāpēc, uzstādot kameru un to noņemot, jāraugās, lai netraucētu dzīvniekiem vai arī lai traucējums būtu maksimāli samazināts. Netraucēsim norises dabā, tikai vērosim tās! Un nevajag mēģināt kameru likt pie putnu ligzdām vai zīdītāju migām, jo nekad nebūs attaisnojama dažu kadru iegūšana, ja tiks traucēta dēšana, perēšana vai mazuļu barošana, sildīšana vai apkopšana, putnu ligzda vai zīdītāja miga līdz ar traucējumu var tikt izpostīta vai pamesta un būs gājusi bojā dzīvnieku mazuļu jaunā paaudze!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s